تبلیغات
علمی ومذهبی

علمی ومذهبی
 
نویسندگان

محمد بن سعود با دو شرط قول کمک به محمد بن عبدالوهاب داد؛ دوشرط مذکور عبارتند از : 1- وقتی همه کارها اصلاح شد شیخ از او جدا نشود. 2- مجاز باشد خراجی  را که همه ساله ، هنگام برداشت محصول ، از درعیه دریافت میکند همچنان دریافت کند. ابن بشر به ثروت هنگفت شیخ بعد از دعوت وهابیت اشاره میکند ولی شرح نداده است که این ثروت هنگفت را از کجا به دست آورده بود.

از سیاق تاریخ چنین استنباط میشود که اموال مذکور غنیمت حاصل از جنگ میباشد.  محمد بن عبدالوهاب از هرکسی که به فرمان او گردن می نهاد ، یک دهم اموالش را میگرفت و هرکسی از فرمان او سرپیچی مینمود با او جنگ میکرد و او را میکشت اموالش را غارت میکرد و خانواده اش را اسیر میکرد.

محمد بن عبدالوهاب در پاسخ کسانی که گویا در باره عظمت پیامبر سوال کرده بودند چنین میگفت :«عصائی خیر من محمد لان عصائی انتفع بها و لکن محمد قد مات !!!!» یعنی «عصای دست من بهتر از محمد است زیرا از عصایم استفاده میکنم اما محمد (ص) مرده و نمیتوان از  او استفاده کرد!!!» (نعوذبالله) بعد از تصرف مدینه، در تعریض گستاخانه اسم مبارک حضرت را تصغیر کرد :«قم یا محیمد فانا الان اصبحت الملک ! قم انظر!» کتاب کشف الشبهات را که رنگ جدل دارد در محکومیت مسلمانانی که به زعم او توحید را باور ندارند نوشت . از محمد بن عبدالوهاب چهار فرزند پسر باقی ماند . در سال 1233 «درعیه » پایتخت کشور جدید عربی ، به وسیله لشگر محمد علی پاشا – فرمانروای عثمانی مصرـ فتح و ویران شد  از آن تاریخ تا یک قرن حکومتی مستقل در نجد نبود و بازماندگان آل سعود گاه و بیگاه قدرتی می یافتند تا در اواخر دهه قرن حاضر عبدالعزیز بن عبدالرحمن آل سعود برریاض دست یافت و چندی بعد با پیش امدن جنگ جهانی اول و ازمیان رفتن حکومت عثمانی کشور نوبنیاد عربستان  را تاسیس کرد. عده ای سیر تحول وهابیت را از ظهور تا اقتدار به سه دوره کاملاً مجزا تقسیم میکنند.

1-تاسیس دولت کوچک در درعیه تا چیرگی مصریان . 2- بازگشت به قدرت و  استیلای ابن رشید برنجد . 3- چیرگی ابن سعود برریاض از 1902 تا اکنون .
طبقه بندی: وهابیت چه میگویند و پاسخ به شبهات وهابیون،
[ جمعه 14 بهمن 1390 ] [ 12:24 ب.ظ ] [ محمدرضا عباسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک طراحی سایت