تبلیغات
علمی ومذهبی

علمی ومذهبی
 
نویسندگان

 

 

در طی چند مقاله ابتدا وهابیت را معرفی کرده و سپس به شبهات آنان جواب خواهیم داد ، اینک اولین مقاله را به خدمتتان ارائه مینمائیم

در توسعه وهابیت محمد بن عبدالوهاب در دین و محمد بن سعود در قدرت موثر بودند ابتدا انگلیس و سپس آمریکا حامی آنها بود . محمد بن عبد الوهاب از علمای نجد  قرن دوازدهم بود وهابیون خود را سلف صالح میدانند و خود را سلفیه مینامند بنای این مذهب به وسیله ابومحمد بربهاری و عبدالله بن محمد عکبری معروف به ابن بطه که در سال 387 در گذشت و ابن تیمیه در قرن هفت و هشت همه از علمای حنبلی پی ریزی شد. بربهاری به کشتن نوحه گران شیعه دستور میداد و برای خدا مانند و شبیه قائل بود. ابوالعباس احمد بن عبدالحلیم حرٌانی معروف به ابن تیمیمه به علت عقاید و آرای مخالف معتقدات فرقه های اسلامی مدتی در زندان بود. وی تبحری در علوم و قران و اخبار داشت . طعن هائی در باره مشایخ تصوف مانند غزالی و ابن عربی ، شیخ ابوالحسن روا میداشت .

معنی سلف در واِژه سلفیه همان سه قرن نخست حیات امت اسلامی یعنی امت پیامبر است . منشاء‌این اصطلاح فرموده پیامبر است : بهترین مردم ، مردمان قرن من هستند، سپس کسانی که در پی آنها میآیند و سپس دیگرانی که درپی آنها میایند،و یا حدیث دیگر پیامبر (ص) که فرمود؛ بنی اسرائیل از موسی (ع) به 72 فرقه تقسیم شدند و امت من نیز پس از من به 73 فرقه تقسیم میشوند که همه جز یک فرقه در آتشند. گفتند : آن فرقه کدام است؟‌فرمود :‌آنچه من و اصحابم برآن هستیم. اختلاف سلفیه با دیگر مسلمانان در تبعیت از روش و اسلوب در فهم کتاب و سنت است نه در تبعیت از فهم آنان . سلفیه توسل جستن به خدا به وسیله یکی از مخلوقات ، زیارت قبر پیامبر (ص) را مخالف توحید میدانند.  شیخ عبدالمانع مدیر کل اوقاف دبی در این مورد میگوید:« جای تعجب است که وهابیت تمام مظاهر عشق و علاقه به پیامبر(ص) و اهل بیت را نشانه کفر میدانند» نخستین بار ظهور شعار سلفیه در مصرهنگام تصرف این کشور توسط انگلیس بود . این شعار توسط محمد عبده، سید جمال الدین اسد آبادی که در بسیاری از مسائل ازجمله بدعت ، شعبده، و خرافه به سلفیه روی آورده بودند. مطرح شد . آنها با وجود تشابه اسمی تفاوت عمده ای با وهابیت داشتند. 
طبقه بندی: وهابیت چه میگویند و پاسخ به شبهات وهابیون،
[ جمعه 7 بهمن 1390 ] [ 10:17 ق.ظ ] [ محمدرضا عباسی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
بک لینک طراحی سایت